Jak na zácpu při odvykání od cigaret

10.4.2016

Většina kuřáků může potvrdit fakt, že si ráno bez cigarety a následní ranní potřeby nedovede ani představit. Proto jednou z častých otázek při odvykání kouření u nás v Bionce je, co si počít s hrozící zácpou, když kuřák přestane kouřit.

Nikotin urychluje peristaltiku střev a ve chvíli, kdy v těle čerstvého nekuřáka poklesne jeho hladina, objeví se střevní potíže - zácpa. Nemusí tomu ale tak být, bude-li náš čerstvý nekuřák následovat níže uvedené rady a doporučení. 

 

1. Pravidelná strava, potraviny bohaté na vlákninu, pitný režim a pravidelný pohyb

Pravidelná strava s vysokým podílem vlákniny a tekutin a pohyb by měli být samozřejmostí nejenom při zácpě způsobené náhlou absencí nikotinu, ale také při každodenním pěstování zdravého životního stylu.

 

2. Denní „toaletní“ rituál

Vypěstujte si svůj denní toaletní rituál. Určete si na to hodinu v průběhu dne (ideálně ráno). Sedněte si na toaletu a snažte se uvolnit svaly břicha. Mírně se předkloňte, ruce položte uvolněně na stehna, pravidelně dýchejte. Soustřeďte se na pohyby střev. Cvičení by mělo trvat 5, maximálně 10 minut. Čtení, křížovky ani kontrola novinek na facebooku tady není vhodná. Nenechte se odradit prvními neúspěchy, lidem se zácpou může chvíli trvat, dokud si tento denní rituál vypěstují.

 

 

3. Samo-masáž na zácpu

Toto je metoda pro ty z vás, kteří chtějí svému bříšku trpící zácpou věnovat extra péči.  Samo-masáž při zácpě je jednoduchou a účinnou metodou na zprůchodnění střev. Masáž sestává z krouživých pohybů, které napomáhají správnému pohybu obsahu střev.  Metoda vyžaduje čas a trpělivost, ale vaše bříško se vám za vynaloženou námahu odmění.

Lehněte si na pohodlné místo a položte polštář pod kolena. Položte 2 – 3 prsty ruky na pravou spodní část břicha, jemně přitlačte na pokožku a jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček masírujte oblast břicha, kopírujíc tlusté střevo (viz obrázek). V případě bolesti uvolněte tlak. Udržujte stálý tlak a jedno místo masírujte přibližně 10 sekund. Pokračujte v krouživých pohybech dál až po pravý žeberní oblouk, pak do leva pod levý žeberní oblouk a směrem dolů. Okruh by měl trvat přibližně 1 minutu. Celou masáž zprava doleva opakujte 3 – 4 krát jednou denně.

 

 

4. Fytoterapie – účinné bylinky

Tradiční čínská medicína nabízí efektivní řešení zácpy pomocí vhodných bylinných směsí obsahujících bylinky jako například pivoňka bělokvětá, sezam indický, šácholan čínský, broskvoň obecná, slivoň arménská, děhel čínský a další. Vhodná kombinace těchto bylinek dokáže velmi účinně a šetrně zprůchodnit střeva a ulevit od zácpy. I u nás v ordinaci jsou tyto směsi dostupné a při jejich výběru vám rádi poradíme

 

 

5. Akupunktura a akupresura

Velice účinná při zácpě je akupunktura anebo akupresura. Tady však doporučujeme navštívit odborníka a nechat si vhodné body profesionálně ošetřit. Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

 

Výše uvedené metody by měly ulevit od zácpy již po pár dnech. Přetrvává-li váš problém i nadále, je lépe poradit se s odborníkem. Příčina totiž může být jiná než akutní absence nikotinu v těle.

Váháte-li tedy s odvykáním kouření kvůli hrozící zácpě, už nemusíte. Sami vidíte, že je mnoho metod jak si s tímto problémem poradit. Účinně, šetrně a v souladu s vaším tělem.