Kouření elektronické cigarety jako nový módní styl?

Řadu let bylo kouření cigaret a doutníků ve filmech a v televizi prezentováno jako známka ostrého charakteru, odhodlané povahy a jako módní doplněk. Určitě si vzpomenete na nejeden film, kde vlivní a mocní muži kouřili doutník, nebo atraktivní žena kouřila cigaretu? Také v reklamách a v časopisech se kouření používalo jako něco pozitivního a pozornost přitahujícího. Časy se ale mění a kouření klasických cigaret střídá kouření elektronické cigarety. Existuje spousta různých značek, a u nás, zdá se, začíná být nejpopulárnější elektronická cigareta Iqos.

Proč se časy změnily?

Nyní na obrazovce kouření cigaret chybí, a to z pochopitelného důvodu. Po rozsáhlých výzkumech účinků kouření bylo zjištěno, že je to škodlivý návyk a nese značná zdravotní rizika. Lidé se rozhodli a neustále rozhodují přestat kouřit, nebo se o to alespoň snaží, a kouření z velkých a malých obrazovek v mnoha případech mizí. I když se stane, že se na obrazovce objeví muž anebo žena s cigaretou v ruce, je to víceméně zřídkavé a dnes je obtížné najít reklamu schválenou pro vysílání, pokud se v ní objeví kouření cigaret.

Nová alternativa?

V minulosti se objevilo několik alternativ kouření cigaret, jako například nikotinové náplasti a žvýkačky. V poslední době jsou nejpopulárnější elektronické cigarety. Dokonce i když nejste kuřák, je velká pravděpodobnost, že jste v poslední době viděli kamaráda nebo rodinného příslušníka s touto novinkou v ruce.

Co poskytuje elektronická cigareta?

Na rozdíl od jiných alternativ cigaret, jako například žvýkačka nebo náplast, poskytují elektronické cigarety podobný efekt kouření, jako klasické cigarety, co je pro mnohé kuřáky atraktivní a volí tuto alternativu Kromě toho, náplně elektronických cigaret, tzv. e-kapaliny obsahují různé příchutě a některé také různé hladiny nikotinu. Právě toto dělá elektronické cigarety tak atraktivními, populárními a trendy.

Proč se elektronické cigarety stávají "trendy"?

Zatímco spousta jiných alternativ nahrazování nikotinu jsou vnímány jako náhražky, elektronickým cigaretám, zdá se, se podařilo získat svůj vlastní život a stát se novým trendem, a dokonce stylovým doplňkem. Stačí se podívat na nabídky těchto zařízení, která jsou dnes k dispozici. Výrobci je nabízejí v různých designem, barvách, velikostech a provedeních. Počet obchodů věnovaných elektronickým cigaretám za poslední dobu narostl, a ti, kteří se rozhodli pro elektronickou cigaretu, mají opravdu z čeho vybírat. Dalším důvodem, proč se užívání elektronické cigarety stalo tak rozšířeným, je skutečnost, že si mnozí myslí a předpokládají, že zdravotní rizika spojená s kouřením tohoto zařízení jsou nižší, co je vzhledem k posledním výzkumům účinků elektronické cigarety mylný předpoklad.

Přístupnost

Pokud jste kuřák a toužíte po cigaretě, jsou zde dva hlavní důvody, které vás mohou zastavit. Za prvé, dnes již není možné kouřit kdekoliv. Kuřáci jsou nuceni kouřit na vyhrazených místech, venku, nebo doma. Druhům důvodem je, a to také potvrzují klienti naší ordinace, smrad z cigaret. Kuřákům vadí, že jsou po cigaretách cítit. Elektronické cigarety jsou naopak cítit mnohem méně, někdy dokonce voní a dají se kouřit téměř kdekoliv.

Nový sport?

V poslední době se objevil nový druh zábavy, při kterém se mladí lidé snaží soutěžit, kdo udělá pomocí vydechované páry nejlepší trik. Soutěžící kupují náplně produkující nejvíce páry, a tráví hodiny trénováním nových triků, které pak nahrávají a sdílejí online. Toto dělá z kouření elektronických cigaret mnohem více trendy záležitost a je to jeden z důvodů, proč po elektronických cigaretách sahají i mladí lidé, kteří předtím nekouřili.

 

I když výzkumy hodnotící rizika užívání elektronických cigaret neustále probíhají, existující údaje dokazují, že tyto zařízení představují riziko, zejména pro mladé, dospívající lidi. I když se to může zdát být méně nebezpečné a návykové než kouření klasických cigaret, není to zdaleka tak neškodné. Popularita elektronických cigaret neustále roste a tento průmysl zůstává nadále velmi lukrativní. Uvidíme, jak tomu bude v budoucnosti.

Přečtěte si také: Co by měli rodiče vědět o elektronických cigaretách.