Pořád váháte a hledáte motivaci přestat kouřit? Podívejte se na 10 důvodů, které vás, doufáme, nakopnou skoncovat s cigaretami jednou provždy.

1. BUDE SE VÁM LÉPE DÝCHAT 

Když přestanete kouřit, zlepší se vám dech, protože kapacita plic se zvýší až o 10% do devíti měsíců.


2. ZÍSKÁTE VÍCE ENERGIE 

Bez cigaret pocítíte příliv energie. Během 2 až 12 týdnů po zanechání kouření se váš krevní oběh zlepšuje a veškerá fyzická aktivita, včetně chůze a běhu, je mnohem jednodušší. 


3. POCÍTÍTE MÉNĚ STRESU 

Bez nutkání si zapálit se cítíte méně stresováni. Snížená hladina nikotinu v těle v období mezi dvěma cigaretami může zvýšit pocity stresu. Vzhledem k tomu, že stres způsobený nedostatkem nikotinu je stejný, jako každý jiný stres, je snadné zaměnit normální stres za stres způsobený nedostatkem nikotinu. To vyvolává pocit, že kouření snižuje veškerý stres, ale není to tak. 


4. BUDETE PROŽÍVAT LEPŠÍ SEX

Zbavení se závislosti na nikotinu vede k lepšímu sexu. Bez cigaret se v těle zlepšuje průtok krve a citlivost. Muži, kteří přestali kouřit, můžou mít lepší erekci.  Ženy mohou prožívat lepší orgasmy a jejich dosahování může být mnohem snadnější. Je také zjištěno, že nekuřáci jsou třikrát více žádostiví než kuřáci. 


5. ZVÝŠITE SVOU PLODNOST

Tělo bez nikotinu zvyšuje svou plodnost. Nekuřáci mají šanci otěhotnět snadněji.  Po odvykání kouření se zvyšuje děložní sliznice a pánské spermie se stávají silnějšími. A co je nejdůležitější, zvyšuje se šance porodu zdravého dítěte. 


6. ZLEPŠENÍ CHUTI A ČICHU 

Po odvykání kouření se zlepšuje čich a chuť. Vaše smysly se zlepší. Jídlo chutná a voní jinak, protože vaše ústa a nos se zotaví po období otupení způsobeném stovkami toxických chemikálií, obsažených v cigaretách. 


7. ZPOMALÍTE STÁRNUTÍ POKOŽKY OBLIČEJE 

Když přestanete kouřit, zpomalíte stárnutí obličeje a oddálíte vznik vrásek. Kůže nekuřáka dostává více živin, včetně kyslíku, a může se tak zbavit nažloutlého odstínu, který kuřáky často trápí. Pokožka vypadá zdravě a je lépe vyživována. 


8. BĚLEŠÍ ZUBY A SVĚŽÍ DECH 

Ex- kuřáci mají bělejší zuby a svěží dech. Vaše zuby přestanou barvit a budete mít čerstvější dech. Nekuřáci jsou také méně náchylní na onemocnění dásní a paradentózu. 


9. PRODLOUŽÍTE SI ŽIVOT

Po odvykání kouření máte šanci žít déle. Polovina všech dlouhodobých kuřáků zemře předčasně na nemoci související s kouřením, včetně srdečních chorob, rakoviny plic a chronické bronchitidy. Bez cigaret prodlužujete svůj život a zvyšujete své šance na radostné stáří bez chorob.


10. OCHRÁNÍTE ZDRAVÍ SVÝCH BLÍZKÝCH A PŘÁTEL

Tím, že přestanete kouřit, budete chránit zdraví svých nekuřáckých přátel a rodiny. Pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, srdeční onemocnění a mrtvici. U dětí to zdvojnásobuje riziko vzniku respiračních nemocí, včetně zápalu plic, ale také ušní infekce, dušnost a astma. Mají také třikrát riziko vzniku rakoviny plic v pozdějším věku ve srovnání s dětmi, které žijí s nekuřáky.

 

Je mnoho důvodů přestat kouřit, který se stane motivací pro vás? Přestaňte kouřit a odměnou vám bude kvalitnější a delší život. Rádi vám s tím pomůžeme.